Grunnlaget for der vi står i dag, startet en novemberdag for 180 år siden. 56 specidaler, 224 kroner i datidens verdi, utgjorde starten på det som i dag er SpareBank 1 SR-Bank. Et solid og lønnsomt finanskonsern, hvor selve banken nå er den nest største norske banken posisjonert i Sør-Norge.
I løpet av disse 180 årene har denne kapitalen vokst fra noen hundrelapper til en forvaltningskapital på omtrent 256 milliarder kroner. Vår forretningsmodell har alltid basert seg på å utvikle banken på en bærekraftig måte. Vi har lagt stein på stein i alle disse årene.
For SpareBank 1 SR-Bank har 2019 vært et godt år. Det har det også vært for de fleste bedriftene, og for folk flest i Sør-Norge. Det bekrefter resultatene fra et nylig offentliggjort konjunkturbarometer, som omfatter svar fra 800 bedrifter. Samtidig er forventningene til 2020 gode. Næringslivet er optimistisk, tross Brexit og andre internasjonale utfordringer. Midt i denne optimismen, er det imidlertid virksomheter som fortsatt har det krevende.
Bedriftenes optimisme speiles i lave ledighetstall i hele landet. For få år siden så bildet annerledes ut. Endringer skjer i stadig raskere tempo. Vi må ikke glemme at vanskelige tider kan treffe oss like fort igjen. Derfor har vi gjennom året 2019 lagt et enda bedre grunnlag for bedre å kunne tåle svingninger, uten at det i særlig grad påvirker lønnsomheten.
Vi står sterkt i Rogaland, i Agder og i Vestland. For noen få år siden etablerte vi oss i Oslo. Denne satsingen er en viktig del av den geografiske diversifiseringen. Med utgangspunkt i den gode mottagelse vi har fått i Oslo og omkringliggende kommuner, med betydelig tilgang på nye og lønnsomme bedriftskunder og privatkunder, har vi besluttet å styrke vår tilstedeværelse der. I løpet av 2020 vil vi åpne to nye kontor på sentrale lokasjoner i Oslo. På denne måten er vi på god vei til å ta en tydelig posisjon i hele Sør- Norge. Hele 70 % av samlet utlånsvekst i 2019, ble skapt utenfor Rogaland.
SpareBank 1 SR-Bank driver ikke bare bank og eiendomsmegling. Vi har satset på regnskapshus, med oppkjøp også i 2019. Vi har utviklet selskapet FinStart Nordic, som har investert i 11 ulike selskaper. Disse skal bidra til å skape et bredere finansielt økosystem. Gjennom oppkjøpet av Monner i 2019 har vi tatt et viktig steg for å kunne bli en nasjonal bank for gründere.